Dlaczego Livigno to najlepsze miejsce dla narciarzy?

Livigno to świetne miejsce dla narciarzy. Już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Przyciąga wszystkich miłośników białego szaleństwa. Sprawdź dlaczego warto tam pojechać i jakie atrakcje czekają na narciarzy w Livigno.

Livigno

Narty we Włoszech to zawsze bardzo dobry pomysł, w takich ośrodkach jak Livigno, czy Val di Sole nigdy nie brakuje śniegu. Na początek warto napisać kilka słów o Livigno.

Źródło: http://www.narty-wlochy.pl

Źródło: http://www.narty-wlochy.pl

Livigno leży na wysokości 1809 m n.p.m. w regionie Lombardii, a dokładniej w prowincji Sondrio. Pełni funkcję ważnego ośrodka narciarskiego. Ze względu na swoje położenie oraz mikroklimat, śnieg utrzymuje się tu aż do połowy maja. Livigno leży w dolinie, do której prowadzą zbocza Carosello 3000 i Mottolino. Co ważne mają doskonale zorganizowaną oraz darmowa komunikację autobusową, która często kursuje, dzięki czemu pozwala całkowicie zrezygnować z używania samochodu przez okres pobytu w Livigno.

Livigno leży w strefie wolnocłowej, dzięki temu sprzedawane w tym miejscu towary nie są obarczone podatkiem VAT oraz akcyzą. W niskich cenach zakupimy, perfumy, sprzęt elektroniczny i paliwo. Strefa ta działa od XVI w jej zadaniem było zachęcenie ubogiej ludności do pozostania w trudno dostępnej miejscowości, wszystko to było po to, aby ówczesna Lombardia, a dzisiejsze Włochy miały podstawę do utrzymania roszczenia terytorialnego do gminy.

Pogoda w Livigno

Na Narty-wlochy.pl za pomocą kamer sprawdzisz aktualną pogodę Livigno>>

Trasy narciarskie w Livigno

Livigno to idealne miejsce dla narciarzy. Na miłośników białego szaleństwa i narciarstwa czeka:

 • 30 wyciągów narciarskich, które w ciągu godziny przewożą nawet 46 340 osób
 • 115 km Stoków do narciarstwa alpejskiego, a wśród nich 80 może być sztucznie zaśnieżane
 • 27 km tras czarnych dla prawdziwych profesjonalistów
 • 48 km tras czerwonych dla osób zaawansowanych
 • 40 km tras niebieskich dla osób początkujących, a także lubiących spokojne zjazdy
 • 40 km stoków do narciarstwa klasycznego, z tego 10 km z może być sztucznie zaśnieżane
 • 2 kolejki gondolowe
 • park dla dzieci
 • szkółki narciarskie
 • wypożyczalnie sprzętu

Kolejki gondolowe w Livigno

Livigno Centro – n°25-27, znajdziemy w niej 8 miejsc siedzących. Startuje z samego miasta osiągając 2400 m n.p.m w 6,5 min
Carosello 3000 – n°11-12, każdy przedział ma 6 miejsc siedzących i pokonuje 1000 m wysokości wyruszając z dużego parkingu w obrębie S.Rocco.
Wymienione kolejki zapewniają dostęp do wszystkich stoków w okolicy, ponadto są połączone ze sobą stacją pośrednią. Na końcu tras kolejkowych znajdziemy, pełne życia i przytulne restauracyjki w których można dobrze zjeść i odpocząć.

Dodatkowe atrakcje w Livigno

W szkołach narciarskich znajdą coś dla siebie nie tylko początkujący narciarze, ale także i ci, którzy chcą  nauczyć się jazdy nowym stylem, a mianowicie telemarkiem. Tutaj narciarze biegowi i snowboardziści zawsze znajdą coś dla siebie. Innymi ciekawymi atrakcjami są wspinaczki po lodzie, jazda skuterem śnieżnym lub samochodem po lodzie. livigno2

Jak dojechać do Livigno

Z Warszawy do Livigno mamy około 1430 km. Jadąc samochodem zajmie nam to ok. 16 godzin. Jeśli zdecydujemy się na podróż autokarem, musimy na to poświęcić dosłownie 1 dzień, a mianowicie około 24 godziy.

Do samego Livigno możemy dotrzeć trzema drogami:

 • z Zernezw Szwajcarii tunelem Munt la Schera
 • z Bormioprzez przełęcz Passo del Foscagno (wys. 2291 m n.p.m., zimą droga przejezdna zależnie od opadów śniegu)
 • z Poschiavow Szwajcarii przez przełęcz Forcola di Livigno (wys. 2.315 m n.p.m., zimą droga całkowicie zamknięta)

Tunel Munt la Schera

Wykonany w 1965 r. dla celów budowy zapory Punt dal Gall mającej spiętrzyć wody przyszłego jeziora Lago Del Gallo. Od 1968 r. udostępniony do komercyjnego użytku, to właśnie spowodowało szybki rozwój Livigno. Warto wspomnieć, że przed wybudowaniem tego tunelu, Livigno było odcięte od świata przez 9 miesięcy w roku. Na granicy ze Szwajcarią spotkamy częste kontrole, poszukują przemycanych alkoholi, papierosów. Trzeba pamiętać o tym, że ruch w tunelu jest wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Rowerzyści również mogą pokonywać ten tunel, ale jedynie latem. Podczas podróżowania autem należy pamiętać o łańcuchach na koła. Z pewnością przydadzą się one na autostradach. Jeśli ich nie mamy w czasie śnieżnej pogody, możemy narazić się na mandat.

Najbliższe od Livigno lotnisko

   Najbliższe lotniska:

 • Bergamo Orio al. Serio w odległości 185 km
 • Innsbruck w odległości 184 km
 • Milano Linate w odległości 212 km
 • Milano Malpensa w odległości 248 km

Co zobaczyć wokół Livigno

Z pewnością piękne trasy i malownicze krajobrazy. Będąc w tym miejscu nie możemy skorzystać z możliwości przejechania się gondolą. Powinniśmy skorzystać również z kolejek górskich.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *