Klasyczne narciarstwo jest już passe – co to jest skitouring?

Narty w wersji off-road, czyli skitouring staje się coraz bardziej popularne. Co to takiego skitouring? To nic innego jak górska wędrówka połączona z off-roadowym szusowaniem. Niestety, aby uprawiać ten sport, musimy mieć doskonałe umiejętności, dobrą kondycję i przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na uprawianie sportów zimowych.

źródło: pixabay.com

Tradycyjny wyjazd na narty nie dostarczy nam tyle emocji co skitouring. To my wybieramy, po jakiej trasie będzie uprawiać ten sport. Jest to dużo ciekawsze doznanie szczególnie, dlatego, że nie uprawiamy tego sportu po jasno wytyczonych trasach, na których szusują tysiące narciarzy. Na ten wybór decyduje się coraz więcej narciarzy, którzy są już znudzeni specjalnie przygotowanymi trasami. Najczęściej ten rodzaj nart wybierają osoby, który chcą odciąć się od życia codziennego, ponieważ taka wyprawa pozwala nam skupić się tylko i wyłącznie na jeździe na nartach. Niestety, aby rozpocząć skitouring, musimy mieć już dobre, a nawet doskonałe umiejętności jazdy na nartach. Sport ten uprawia się niejednokrotnie w bardzo trudnych górach. Ten rodzaj nart może przybierać także inne formy takie jak ski alpinizm, łączy on w sobie wspinaczkę górską, wędrówki na nartach oraz zjazd ze szczytu, grani bądź przełęczy, najczęściej żeblami, rynnami bądź stromymi wąwozami. Następną formą jest free touring, który nie wymaga wspinaczki. Wszystkie dyscypliny łączy jedna rzecz, a mianowicie podchodzenie pod szczyt na nartach, czyli osiąganie go za pomocą swojej siły, a nie tak jak w klasycznym narciarstwie za pomocą kolejki, czy wyciągu.

źródło: pixabay.com

Podchodzenie na nartach jest często bardzo trudne i może nas niejednokrotnie zaskoczyć(nie tylko negatywnie ;)), dlatego każdy, kto decyduje się na tą dyscyplinę, powinien być doskonale przygotowany do wyprawy. Oprócz specjalnych nart (lżejszych) oraz butów i wiązań, które umożliwiają odpinanie pięt przy marszu pod górę, musimy być wyposażenie w czekan i raki oraz sprzęt lawinowy (sondę, detektor, łopatki i specjalny plecach). Rekompensatą za to „poświęcenie” jest zdobywanie doświadczenia oraz naprawdę urozmaicona wyprawa.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *