Na narty do Włoch samochodem

Wyjeżdżając na narty do Włoch samochodem, powinniśmy m.in. założyć opony zimowe. Odpowiednie opony nie tylko zapewnią nam bezpieczną podróż do celu, ale także pozwolą uniknąć problemów związanych z przepisami związanymi z ogumieniem.

Włochy to jeden z najatrakcyjniejszych kierunków dla narciarzy, ceny w ośrodkach są bardzo podobne do tych w naszych rodzimych górach, a dodatkowo prawie zawsze możemy liczyć na doskonałe warunki pogodowe.

źródło: pixabay.com

Włochy ogólnie są bardzo ciepłym krajem, w wielu obszarach śnieg jest bardzo rzadkim zjawiskiem i stosowanie opon zimowych raczej nie jest obowiązkowe, jedynie, kiedy zarządca drogi bądź autostrady zarządzi inaczej. Zazwyczaj, jeżeli na danej drodze zimowe opony są obowiązkowe, to jesteśmy zobligowani do ich założenia już od 15.01 do 15.04, są jednak regiony, w których ogumienie należy założyć już 15.10 i nie wolno ich ściągać aż do 30.04, szczegółowe informacje na temat, kiedy i gdzie wymaga się zimowego ogumienia, znajdziemy na stronie włoskiej policji.

Warto wiedzieć! Jeżeli w aucie wozimy łańcuchy śniegowe, nie wymaga się zakładania opon zimowych, jeżeli jednak ktoś wybiera się na narty, nie powinien ryzykować, w górach powinniśmy mieć odpowiednie opony oraz łańcuchy śniegowe, je powinniśmy zakładać, gdy w Aplach znajdziemy znaki, które nas do tego zobowiązują.

Na włoskich drogach obowiązują standardowe ograniczenia prędkości, tzn.

  • Autostrada – nie szybciej niż 130 km/h
  • Trasa szybkiego ruchu – 110 km/h
  • Inne drogi – 90 km/h
  • W obszarze zabudowanym – 50 km/h

źródło: pixabay.com

Za przekroczenie prędkości możemy zapłacić od 39 do 3199 euro, a ceny mandatów w nocy są wyższe o 30%, włoska policja nalicza punkty karne nawet kierowcą z zagranicy. Warto także pamiętać o tym, by sprawdzić ważność dokumentów, jeżeli coś nie będzie się w nich zgadzało, funkcjonariusze mają prawo na tymczasowe zarekwirowanie pojazdu, to samo może stać się, kiedy odmówimy uregulowania płatności za mandat, policja może na miejscu zabrać przynajmniej 25% kwoty , którą kierowca powinien uiścić za dane wykroczenie.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *