Park narodowy we Włoszech – park Gran Paradiso

Zapewne w każdym kraju świata jest co najmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt parków. Owy park jest to teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory i często zadrzewiony. W miastach ma on charakter dużego, swobodnego ukształtowanego ogrodu z alejkami spacerowymi. Jednym z takich parków jest park narodowy we Włoszech Gran Paradiso.

a

Park Narodowy Gran Paradiso znajduje się w Alpach Graickich w regionach Piemont i Doliny w północno – zachodnich Włoszech. Park ten obejmuje swym zasięgiem 703 metrów kwadratowych terenów górskich. 10 % tego terenu pokrywają góry, 16,5 % uprawy i pastwiska, 24 % to nieużytki a 40 % terenu sklasyfikowano jako jałowy. Lodowce, których jest 57 zajmują tu 9,5 % powierzchni. Powstał w 1922 roku.

Park Narodowy położony jest wśród pasm górskich północno – zachodnich Włoch. Razem ze szczytem Gran Paradiso sąsiaduje z francuskim Parkiem Narodowym. Widowiskową scenerię parku Gran Paradiso tworzą góry o najwyższym szczycie 4061 m.n.p.m., lodowce, a także lasy pełne srebrzystych jodeł, sosen i modrzewi. W miesiącu czerwcu na wysoko położonych łąkach tego parku zakwitają szarotki, fiołki, skalnice, dzwonki i rozchodniki. Kwiatki te tworzą wielobarwny dywan przyciągający różnego rodzaju motyle. W Parku Narodowym Gran Paradiso występują również w dużych ilościach dzikie koziorożce alpejskie i kozice. Mniejsze ssaki zamieszkujące ten park to m.in. zające, lisy, borsuki, wydry, gronostaje, kuny, świstaki i łasice. Żyją tu także liczne gatunki ptaków, takich jak np. orły przednie, dzięcioły, zięby alpejskie pardwy i białe głuszce.

b

Poza tym park przecinają trzy doliny – Cogne, Valsavarenche i Val de Rhemes. Doliny te są bardzo popularne wśród turystów. Są zalesione, a powyżej granicy lasów rozciągają się hale alpejskie. Nad nimi znajdują się już tylko lodowce i szczyty gór. Szczyt Gran Paradiso jest jedyną górą o wysokości ponad 4000 metrów leżącą całkowicie na obszarze Włoch. Ze szczytu doskonale widać Mont Blanc i Matterhorn.

Z powyższych informacji jasno wynika, że Park Narodowy Gran Paradiso jest ciekawym miejscem do zobaczenia. Dlatego będąc we Włoszech naprawdę warto tam zajrzeć.

 

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *