Park narodowy we Włoszech Stelvio

Park to teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory i często zadrzewiony. W miastach ma on charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejkami spacerowymi. Takich właśnie parków na całym świecie jest kilkaset. Jednym z nich, godnym uwagi jest Park Narodowy we Włoszech o nazwie Stelvio.

c

Ten włoski Park Narodowy jest częścią największego, alpejskiego obszaru chronionego. Cały jego teren zajmuje powierzchnię 134620 ha. Swym zasięgiem obejmuje prowincje Południowego Tyrolu, takie jak: Trentino, Brescia, a także Sondrio. Park Narodowy Stelvio graniczy ze Szwajcarskim Parkiem Narodowym oraz włoskim Parkiem Narodowym Adamello – Brenta.

Obszar parku obejmuje całe pasmo Ortles, razem z jednym z największych w Europie lodowców (Ghicciaio dei Forni) oraz Passo di Stelvio, niższą o zaledwie 12 m od najwyższej przełęczy w Alpach.

d

Owym najwyższym szczytem jest Ortles, który mierzy 3905 m.n.p.m. Należy on do pasma Alp Retyckich, do których należy także Park Narodowy Stelvio. Przez Alpy Retyckie przechodzi granica między Szwajcarią, Włochami, Austrią i Lichtensteinem. W Parku Narodowym Stelivo są piękne, wyrzeźbione przez lodowiec U – kształtne doliny. Doliny te są tak samo strome, jak i łagodne grzbiety górskie. Mają bujne lasy zielone, rozłożyste łąki i połoniny, które przecinają bystre strumyki.

Ten przepiękny krajobraz jest idealnym miejscem dla życia zwierząt. Środowisko w Parku Narodowym Stelvio jest czyste, rześkie, a spokój jaki panuje w tym miejscu jest doskonały dla zwierząt. W parku tym zamieszkują m.in. jelenie, sarny, kozice, koziorożce alpejskie, lisy, gronostaje, świstaki, wiewiórki, zające. Są też ptaki, takie jak np.: orły przenie, pustułki, orłosępy, , puchacze, dzięcioły, kuropatwy, głuszce, cietrzewie i wiele innych zwierząt.

Park Narodowy Stelvio we Włoszech to bardzo ciekawe miejsce. Można w nim nie tylko podziwiać piękne krajobrazy i góry, ale również zobaczyć wiele gatunków ssaków, ptaków i roślinności.

 

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *