Rodzaje nart

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów narty, przed pierwszym wyjazdem na narty nie mamy pojęcia, jakie narty sprawdzą się właśnie dla nas. Właśnie z myślą o tych osobach powstał ten poradnik.

źródło: pixabay.com

Narty easy – idealne na początek

Ten rodzaj nart jest lekki i miękki, świetnie sprawdza się dla początkujących. Promień skrętu to ok. 13 cm, jednak nie jest to istotny parametr, na który powinniśmy szczególnie zwracać uwagę, kupując narty tej kategorii. Narty te są dedykowane osobom, które nie opanowały jeszcze jazdy na krawędziach i skręcają z wykorzystaniem ześlizgu.

Ich długości to ok.140-160 cm dla kobiet, 160-170 cm dla mężczyzn.

Allround – najpopularniejsze wśród narciarzy

Mają podobny promień do poprzednich ten to ok. 12-13 cm, jednak są sztywniejsze. Dlatego tez z łatwością utrzymują się ciętym skręcie. Te narty świetnie sprawdzają się dla średnio zaawansowanych narciarzy. Uwagę na nie powinny zwrócić osoby, które nie chcą osiągnąć jak największych wyników, tylko stawiają na komfort i lekkość jazdy.

Długość – od 150 do 175 cm.

All mountain/Cross – sprawdzają się w każdych warunkach

Producenci mówią, że w 70/80 % przeznaczone są na trasę a w 30/20 % poza nią. Można to rozumieć, że sprawdzą się w każdych warunkach śniegowych, zarówno w jeździe po utwardzonych stokach, muldach, czy miękkim śniegu. Narty tego typu powinny być min 5 cm dłuższe od swoich poprzedników, spowoduje to, że będą się one lepiej zachowywały w puchu i na nierównym terenie. Promień skrętu – ok. 13-18 m.

Narty dla kobiet – narty dedykowane dla Pań

Na rynku znajdziemy także sporo modeli, które są specjalnie dedykowane dla pań. Ten rodzaj nart jest bardziej miękki i lżejszy. Producenci przy ich produkcji stawiają szczególną uwagę na ich design, który ma przyciągać i kusić panie do zakupu.

Race – narty dla bardziej zaawansowanych

Są nartami, które są dynamiczne, przeznaczone są szczególnie zaawansowanym narciarzom. Grafiką nie różnią się prawie w ogóle od nart zawodniczych. Jeżdżąc na nartach, mamy wrażenie, że jeździmy na nartach takich jak narciarze w Pucharze Świata, nie jest to nic innego jak chwyt marketingowy producentów.

źródło: pixabay.com

Narty slalomowe mają promień ok. 11-12 m. Sugerowana długość dla kobiet to 150-155 cm, dla mężczyzn 160-165 cm.

Promień kolejnych nart 15- 23 cm. Narty gigantowe w polskich warunkach służą niestety tylko jako dodatkowa para. Są dość długie (165-170 cm dla kobiet, 180-185 dla mężczyzn).

Race FIS/ „komórki”/ narty serwisowe – narty dedykowane najlepszym

Te narty dedykowane są najlepszym, z zewnątrz nie różnią się one prawie niczym. Wewnątrz natomiast różnica jest ogromna, mają bardzo wysoką sztywność w poprzek narty, dlatego też podczas zarzutu nadal trzymają się w skręcie. Wzdłuż jest ona miękka, dlatego też przyklejona jest ona cała do śniegu. Różni się też ślizg, zastosowanie nowoczesnych technologii i dużej ilości grafitu powoduje, że jest dużo szybszy niż w poprzednich nartach, warto także wspomnieć, że odporny jest na wysokie temperatury, które mogą powstać wskutek tarcia narty o śnieg.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *