Różnice między północną a południową częścią Włoch

Niektóre państwa swój teren zwiększały latami i dlatego np. odczuwają większy sentyment, przywiązanie do swojego regionu, w którym się urodzili, wychowali niż do całości kraju. Takim państwem, które zjednoczyło południową i północną część kraju są Włochy. Odmienność tych części kraju objawia się w lokalnych pozycjach kulinarnych, standardzie życia itd. Taki podział właśnie istnieje między Północą, a Południem Włoch. Tamtejsze społeczeństwo samo uważa, że obie części tworzą dwa odrębne kraje. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie opiszę pokrótce różnice obu części.

a

Zatem północna część Włoch postrzegana jest, jako ta bogatsza, nowocześniejsza, w której gospodarka rozwinięta jest na wysokim poziomie. Inaczej natomiast jest z południową częścią Włoch. Region ten z kolei postrzegany jest, jako zacofany, biedny i brudny. Różnice dotyczące kwestii ekonomicznych to nie jedyne różnice. Ważne są też różnice w sposobie życia i mentalności. Społeczeństwo z Włoch północnych jest bardziej zdyscyplinowane, o większym dystansie do siebie i innych. Mieszkańcy tej części Włoch mówią językiem włoskim. Stolicą tego regionu jest Mediolan. Miasto to jest zamożne, silnie uprzemysłowione, a także charakteryzuje się świetnie rozwiniętym rolnictwem. O społeczeństwie włoskim południowym mówi się natomiast, że są bardziej otwarci, żywiołowi i serdeczni. Ludzie z południa Włoch na każdym kroku korzystają z uroków życia, a od pracy wolą rozrywkę. Tamtejsi mężczyźni bardzo często traktują kobiety przedmiotowo, są porywczy i zazdrośni. W południowych Włoszech na ulicach może także przerazić, brud, pranie wiszące w oknach, bezpańskie psy oraz nieład i niedbałość.

b

Południe Włoch to natomiast jedno z najsłabiej rozwiniętych terenów w Europie. Nieudolność gospodarcza tego regionu to po części wynik zaniedbania, jakie narastało w trakcie kolejnych obcych okupacji, jak też celowego dążenia polityków do uprzemysłowienia jedynie północy kraju i pozostawienia Południa, jako użytecznego źródła siły roboczej. Wszystkie dotychczasowe wysiłki rządu, które miały na celu aktywizację przemysłu w tym regionie, nie przyniosły większych rezultatów. Przeważają tu małe gospodarstwa chłopskie. Ten dział gospodarki dostarcza jedynie 3 % PKB, a największym źródłem dewiz jest turystyka.

Klimat między Południem, a Północą Włoch także jest inny. Różnice zauważalne są również w krajobrazie, zabytkach i kuchni. Otóż Południe oferuje bardziej śródziemnomorskie krajobrazy, a lazur morza ciągnie się po horyzont. Natomiast Północ jest chłodniejsza, jada się tam więcej mięs, ryżu, a do smażenia używa się tłuszczów zwierzęcych. Południe Włoch jest bardziej słoneczne, cechuje je lżejsza kuchnia, w której przeważają ryby i owoce morza. Kiedyś tereny te ulegały wpływom hiszpańskim, greckim i arabskim, co przejawia się głównie w uprawie bakłażanów, pomidorów, winorośli, oliwek i pszenicy durum. Włosi z północy i Włosi z południa różnią się od siebie dość diametralnie. Jedni o drugich myślą i mówią bardzo źle. Społeczeństwo włoskie z północy często podkreśla, że u nich jest cywilizacja, a na południu jej przeciwieństwo. Jednak zdaniem wielu prawdziwa włoska dusza znajduje się właśnie na południu.

Podsumowując powyższe informacje możemy z całą pewnością stwierdzić, że Południowa i Północna część Włoch różni się od siebie. Różnice te to nie tylko inna kultura, tradycja, klimat, krajobraz, ale również stopa życia mieszkańców.

 

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *