Snowboard kontra narty

Zima to okres, w którym nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia. Ze względu na mróz i śnieg większą część czasu spędzamy w domu. Ruszamy się mało, ponieważ jest zdecydowanie za zimno, aby wyjść na rower, czy też rolki. Dlatego brak aktywności fizycznej sprawia, że” nabieramy trochę ciałka tu i tam”. Tracimy również chęci do jakichkolwiek ćwiczeń. Dlatego moi drodzy nie rezygnujmy z ruchu, nawet zimą. Przecież możemy wynaleźć sobie jakiś sport, który będziemy uprawiać i zimą. Takimi sportami są np. narciarstwo, łyżwiarstwo, czy też snowboard. No właśnie w tym artykule omówię pokrótce snowboard i narciarstwo. Są to dwa sporty zimowe, które ze sobą konkurują.

ns

Narciarstwo jest najpopularniejszą dyscypliną sportową, którą uprawia się zwłaszcza zimą. Pewnie większość z nas przynajmniej raz w życiu miała narty na nogach. Nauka jazdy na nartach musi trochę potrwać, dlatego jeżeli pierwsze podejście będzie nieudane to nie poddawajmy się, tylko próbujmy dalej. Dla tych, którzy próbują po raz pierwszy, polecane są stoki o delikatnym nachyleniu, czyli tzw. ośla łączka.

Jazda na nartach może różnić się w zależności od tego jaki styl będziemy wykonywać. Do każdego stylu potrzebny jest inny rodzaj nart. I tak do:

a) FRONTSIDE.

Najpopularniejsze z nart. Dedykowane są do zjazdów po przygotowanych trasach. Przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Promień skrętu od 14 do 28 metrów;

b) SKITOUR (TOURING BACKCOUNTRY).

Są to narty posiadające wiązania podobne jak te, wykorzystywane w nartach biegowych, dzięki czemu można w nich podchodzić pod szczyt. Mają małą wagę (nawet około pół kilograma) i wysoki promień skrętu (20 metrów i więcej). Przeznaczone są do uprawiania zimowej turystyki górskiej, wspinaczki z nartami na plecach oraz zjazdów;

c) ALLMOUNTAIN.

Narty przeznaczone dla osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Mają dość szerokie zastosowanie. Można używać ich na szlakach jak i poza nimi. Są dość szerokie, co gwarantuje stabilność i dobrą skrętność. Promień skrętu do 20 m;

d) FREERIDE.

Najlepsze narty do wykonywania zjazdów poza trasami, w puchu oraz na dużych wysokościach. Jeździ się na nich długimi skrętami. Przeznaczone głównie dla osób zaawansowanych;

e) RACE.

Model ten dzieli się na dwie grupy: Slalom (przeznaczone do krótkich skrętów i szybszej jazdy, nadają się na oblodzone szlaki) oraz Gigant (również do szybkiej jazdy, mają jednak większy promień skrętu). Najszybsze (promień skrętu 18 – 28 m) przystosowane są do jazdy agresywnymi, szybkimi skrętami, na przygotowanych stokach. Dedykowane są dla osób zaawansowanych oraz ekspertów;

f ) FREESTYLE.

Są to narty przeznaczone dla osób bardzo doświadczonych. Służą do wykonywania akrobacji i trików, również w skiparkach.

Teraz przejdźmy do konkurencyjnego do nart sportu zimowego, czyli snowboardu. Tak więc Snowboard to sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowbardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965, kiedy Sherma Poppen wymyślił „snufera”, choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku.

Wybierając deskę do jazdy na snowbardzie również musimy określić do jakiego stylu jazdy będzie nam potrzebna. I tak oto:

DESKI FREESTYLOWE.

Deski te charakteryzują się tym, że są szerokie i bardzo stabilne. Mają także symetryczną budowę, która umożliwia jazdę w każdą stronę. Dzięki temu są łatwe w manewrowaniu i uznaje się je jako najlepsze deski dla początkujących. Deski te są miękkie i giętkie, a zarazem dobrze zkrętne. Przeznaczone są głównie do jazdy w snowparkach.

DESKI FREERIDOWE.

Deski te możemy spotkać zarówno miękkie, jak i twarde. Są dość szerokie i giętkie, w których mocowane wiązania przesunięte są do tyłu, a nos bardziej podgięty niż tył, co ułatwia jazdę w głębokim puchu.

DESKI ALPEJSKIE.

Z kolei te deski są wąskie, długie i w przeważającej większości twarde. Przód takiej deski jest podgięty, natomiast tył jest ścięty, co daje możliwość jazdy tylko w jednym kierunku. Można by rzec, że wyglądem przypominają duże narty. Są przeznaczone do jazdy po twardych, przygotowanych stokach. To deski idealne dla miłośników szybkiej jazdy i ostrych zakrętów.

Snowboarding to ciekawy sport zimowy, dlatego nie ma co się dziwić, że jest konkurencją dla nart.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *