Święta we Włoszech

Na całym świecie, w każdym państwie dane społeczeństwo obchodzi różnego rodzaju święta. W niektórych krajach tych świąt jest mniej w niektórych więcej, ale są obchodzone. Obchodzi się m.in.  święta narodowe, kościelne i uroczystości lokalne. We Włoszech np. bardzo mało jest świąt ogólnonarodowych, ale za to uroczystościom lokalnym nie ma końca. Włochy są podobne do Polski, gdyż nasze społeczeństwa wychowują się w kulturze katolickiej. Z tego też względu Włosi celebrują niektóre święta kościelne. Tak, jak i my obchodzą Nowy Rok (1 styczeń), Święto Trzech Króli (6 styczeń), Wielkanoc, Wniebowzięcie N.M.P. (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopad), Boże Narodzenie (25, 26 grudzień). Otóż każdy kraj tak samo i Włochy mają swoją tradycję świętowania chrześcijańskich uroczystości. Jaką? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule opowiem, jak włosi świętują katolickie uroczystości.

 I tak oto:

a

We Włoszech na tydzień przed Wielkanocą w wielu miastach włoskich odbywają się misteria Męki Pańskiej, zabawy ludowe, jak również procesje. Dzięki temu, że Włochy to kultura jedzenia, na stołach nie zabraknie doskonałych potraw, a w szczególności baraniny. Włosi natomiast nie budują Bożych Grobów i nie święcą pokarmów, tak jak my Polacy.

OBCHODY DNI ŚWIĘTYCH PATRONÓW.

Włosi świętują obchody dni świętych patronów miast. To tak, jak my świętujemy święto patrona danej parafii. Jest to tzw. odpust. W tym dniu odbywa się uroczysta Msza Święta, a po mszy młodsi uczestnicy idą na kramy. Wieczorem natomiast jest zabawa w remizie tzw. odpustówka. Włosi mają podobnie, gdyż wszystkie miasteczka, miasta i wioski we Włoszech mają swojego miejscowego świętego oraz jego relikwie, które obnosi się w trakcie trwania procesji na cześć patrona.

b

KARNAWAŁ.

Tradycja ta odrodziła się we Włoszech dopiero od niedawna. Karnawał jest to nic innego, jak zabawy w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową, czyli tzw. Popielec.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA.

Pierwsze i drugie święto Bożego Narodzenia Włosi, tak samo zresztą, jak i my obchodzą bardzo uroczyście, w gronie rodzinnym. Na północy Włoch w świątecznym menu znajdują się dania faszerowane mięsem, warzywami i serem tortellini, zaś na południu serwuje się lasagne z sosem pomidorowym z mięsem wieprzowym i serami. Społeczeństwo włoskie jest bardzo przywiązane do tradycji budowy szopek, bowiem pierwsza szopka, która dała początek bożonarodzeniowej tradycji powstała we Włoszech z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu w 1223 r.

c

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE.

We Włoszech obchodzi się także święta państwowe, tj.: Święto Pracy – 1 maja (pierwsze Święto Pracy we Włoszech obchodzone było w 1891 r., w czasie 20 lat faszyzmu święto zostało zniesione, bowiem jednoznacznie kojarzyło się z komunizmem. Dzisiaj wszystkie zgrupowania polityczne świętują razem, a młodym organizuje się koncerty rockowe); Dzień Wyzwolenia – 25 kwietnia 1945 r., w którym republika Mussoliniego dobiegła końca; czy Dzień Republiki upamiętniający ustanowienie Italii Republiką 2 – go czerwca 1946 r.

Społeczeństwo włoskie pod względem obchodzenia świąt, czy to kościelnych, czy państwowych niewiele różni się od naszego.

 

 

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *