Trydent – miasto sztuki, historii i spotkań między kulturą włoską i środkowoeuropejską

Trydent to miejscowość i zarazem gmina położona we Włoszech, w regionie Trydent – Górna Adyga w prowincji Trydent. O tej włoskiej miejscowości mówią, że jest to miasto sztuki, historii i spotkań między kulturą włoską i środkowoeuropejską. Czy słusznie? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

a

Otóż tak! Słusznie mówią, że Trydent to miasto przepełnione historią, sztuką, a także mieszanką kultury włoskiej i środkowoeuropejskiej. To też miasto, nazywane Miastem Soborowym zachowało swój architektoniczny dobytek z czasu austro – węgierskiego. W mieście tym po dziś dzień możemy podziwiać dawną świetność epoki renesansu.

 Zwiedzając to miasto koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Buonconsiglio, zwłaszcza jego ogrody oraz wieżę, w której znajdują się gotyckie obrazy i sala biskupów z dziesiątkami portretów duchownych, którzy rządzili stąd okolicznymi mieszkańcami przez osiem wieków. Warto też obejrzeć serię fresków z 1400 roku, które przedstawiają życie tubylców podczas 12 kolejnych miesięcy roku. Osoby, które wolą bardziej nowoczesną architekturę, powinny przenieść się na pobliskie nabrzeże, gdzie powstaje nowoczesna dzielnica w całości zaprojektowana przez słynnego Renzo Piano, autora m.in.  Centrum Pompidou w Paryżu czy budynków na Placu Poczdamskim w Berlinie. Godne odwiedzenia są także katedra wraz z placem i Fontanną Neptuna, kościoły Soborowe, domy ozdobione freskami, oraz muzea.

b

 Liczne wystawy i pokazy, czynią z Trydentu niezwykle bogaty ośrodek kulturalny. Miłośnicy okresu cesarskiego mają okazję wędrówki “Cesarskim Szlakiem”, który przebiega przez starówkę, z Placu Katedralnego wzdłuż via San Marco, via Manci i via Belenzani, z ciekawymi pałacami, licznymi zaułkami, placami oraz portykami przy via Suffragio. Zwiedzający będą z pewnością zafascynowani zabytkowymi budynkami, wieżami i murami. Główne miejskie muzea to: Muzeum przy Zamku Buonconsiglio, MUSE (Muzeum Nauk Przyrodniczych) oraz poświęcone lotnictwu Muzeum Caproni. Od 2004 roku, Trydent może poszczycić się tytułem Miasta Alpejskiego. Znajduje się tu również jeden z najbardziej cenionych, włoskich uniwersytetów. Miasto stanowi scenę dla ważnych wydarzeń kulturalnych. Odbywa się tu m.in. coroczny Festiwal Gospodarki, w którym biorą udział naukowcy i eksperci z całego świata.

 Mam nadzieję, że z powyższych informacji jasno wynika, iż Trydent to miasto sztuki, historii i spotkań pomiędzy kulturą włoską i środkowoeuropejską. W mieście tym turyści z całego kraju mogą zetknąć się ze sztuką i historią dawnych lat. Mogą także poznać kulturę włoską, a z kolei włosi mogą poznać kulturę środkowoeuropejską.

 

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *