Ubrania i bielizna termoaktywna – jak wybrać?

Bielizna oraz ubrania termoaktywne są jednym z najważniejszych elementów zimowego wyposażenie. Zobaczcie, bez jakich ubrań nie możecie wybrać się na narty!

źródło: pixabay.com

Co to takiego bielizna termoaktywna?

Ubrania termoaktywne wykonane są z syntetycznych materiałów, które mają specjalną budowę włókien, która odprowadza pot ze skóry i transportuje go do zewnętrznej warstwy, co za tym idzie, ciało pozostaje suche. Nawet podczas intensywnego wysiłku pozwala skórze oddychać, a tym samym zapewnia, że jest ona słucha, pozwalają na to materiały, z których jest ona produkowana. Syntetyczne włókna szybciej odparowują wilgoć, niż ją absorbują, co nie dzieje się w przypadku, np. bawełnianych koszulek, dzięki temu, że bielizna termoaktywna „odbiera” ciału pot, to nie jesteśmy narażeni na wychłodzenie organizmu. Odpowiednio dobrany strój do naszego ciała zapewni suchość skóry i zapewni doskonałą izolację termiczną. Ubrania termoaktywne regulują temperaturę ciała, chronią przed zimnem, które przenika z zewnątrz i zapobiega utracie ciepła wytwarzanego przez nasze ciało. Kiedy ćwiczymy nawet podczas dużych mrozów, będziemy czuć się komfortowo, bo to właśnie dzięki dobrej bieliźnie nie tracimy ciepła.

Jak ubrać się w góry?

Pierwszą rzeczą, w jaką się musimy wyposażyć, jest bielizna termoaktywna, o średniej grubości. Ten rodzaj sprawdzi się zarówno w polskich, jak i zagranicznych górach. Na grubą bieliznę termoaktywną powinny zdecydować się osoby, które planują nocować pod namiotem bądź mają w planach bardziej wymagające wycieczki górskie.

źródło: pixabay.com

Także reszta naszego ubrania powinna być termoaktywna, zamiast zwykłego polaru powinniśmy wybrać ten termoaktywny, przede wszystkim, dlatego, że komfort ich noszenia jest większy niż podczas noszenia zwykłych swetrów, czy bluz. Decydując się na taki ubiór, mamy pewność, że jeżeli się spocimy, będziemy odczuwać chłód, a od tego tylko krok do przeziębienia.

Wybierając się w góry, nie możemy także zapomnieć o czapce rękawiczkach, kominie oraz szaliku. Również tutaj producenci dają nam pole do popisu, ponieważ w sklepach znajdziemy lekkie termoaktywne modele, które sprawdzą się na stoku, czy na szlaku. Kiedy wybieramy rękawiczki, warto zwrócić uwagę na to, aby także były wodoodporne. Natomiast cienka, ale ciepła czapka sprawdzi się pod kask.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *