Wielkanoc we Włoszech

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie, upamiętniające Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Z tymi świętami wiąże się kilka tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Z reguły zwyczaje te w danych regionach Polski są bardzo podobne. Co innego natomiast jest w innych krajach. W danym kraju te tradycje i zwyczaje wielkanocne są inne. Jak zatem wygląda Wielkanoc we Włoszech? W tym artykule opowiem na to pytanie.

12 Apostołów

We Włoszech w Wielkim Tygodniu urządza się przez 7 dni z niezwykłym pietyzmem i okazałością procesje pasyjne. Po ulicach wielu miast przeciągają procesje, zwane Passos. Mężczyźni i kobiety, ubrani na czarno, często z nasuniętymi na głowę kapturami. Na balkonach ustawia się kwiaty, zapala się mnóstwo światełek, uplecionych misternie w barwne dywany. Przy świetle świec i biciu dzwonów idzie długi pochód z niezliczonymi wizerunkami Chrystusa, Matki Bożej i świętych. W Wielkim Tygodniu wszystkie drogi wiodą również do Rzymu, gdzie ściągają pielgrzymi z całego świata. W bazylice św. Piotra papież błogosławi palmy.

W Wielki Czwartek, ojciec święty umywa nogi trzynastu starcom. Uosabiają oni dwunastu apostołów i anioła, który przybył na Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Piątek odbywa się przejmująca procesja z krzyżami. Nazajutrz w Wielką Sobotę błogosławi się wodę, poświęca gromnice i nowy ogień.

kurczaki

Wielkanocne obchody są niezwykle bogate. Dania świąteczne mają zazwyczaj charakter regionalny, choć prawie wszędzie podaje nadziewane karczochy i słodki budyń z tapioki i twarożku. Wielkanoc upływa tutaj pod znakiem licznych zabaw towarzyskich. Wszystko zgodnie z przyjętym przez Włochów powiedzeniem, według którego „Boże Narodzenie należy do rodziny, Wielkanoc do przyjaciół.” I tego się trzymają. Liczba spotkań w tym okresie bywa naprawdę imponująca. Wszystko odbywa się oczywiście przy stołach zastawionych włoskimi potrawami. Nie brakuje rozmaitych wypieków i to koniecznie w kształcie gołębia. Symbolizuje on bowiem dobrą nowinę. Stałym elementem jest również wręczanie sobie jajek z niespodzianką w środku. Bardzo często Włosi wykorzystują tę okazję do tego, by właśnie w takim jajku „przemycić” pierścionek zaręczynowy.

Powyżej opisałam, jak wygląda Wielkanoc we Włoszech.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *